• +421 905 485 153
 • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 • Pon - Ned 8:00 - 18:00

Koučing v praxi života

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

V koučingu ide o dôverný rozhovor vedený špecifickým spôsobom. Je to partnerský proces, vďaka ktorému človek rozvíja svoj osobný alebo pracovný potenciál. Nástroj na rozvoj osobnosti pomocou odhaľovania vlastných schopností a možností. Proces získavania silných uvedomení, správnych riešení, prvých krokov, ktoré viete v danej chvíli použiť a urobiť. Koučing môže byť individuálny na rozvoj jednotlivca alebo tímový na rozvoj a vedenie tímov. Jednoducho je to proces.  na nájdenie tých správnych cieľov, kvôli ktorým ste schopný a ochotný ráno vstať aby sa naplnili a vy ste získali to čo ste chceli.

Koučing je pre mnohých ako more, neznáme a neprebádané. Vedia že existuje, ale nikdy v mori neboli. Nevedia aké to je byť v mori a plávať. Nevedia aké to je byť pri mori, pozerať sa na hladinu a rozmýšľať o tom, aká je voda v skutočnosti. Je teplá, studená, príjemná, plytká či dokonca hlboká ? Musíte do vody vstúpiť aby ste ju spoznali, cítili morské vlny na pokožke a získali vlastnú skúsenosť. Rovnaké je to aj s procesom koučovania. Buď vstúpite do koučovania a začnete skvalitňovať a meniť svoj život alebo budete pokračovať v starých šľapajách a zvykoch ako doteraz a s rovnakým výsledkom ako doteraz.

Ja už skúsenosti s koučovaním mám. Aj ako kouč aj ako koučovaná. Nebolo to vždy jednoduché vstúpiť do koučovania. Ale išla som do toho a neľutujem. Po týchto skúsenostiach sa Vám pokúsim jednoducho vysvetliť ako vnímam koučovanie ja a ako funguje. Kto by si chcel ešte predtým pripomenúť rozdiel medzi psychologickým a koučovacím rozhovorom môže kliknúť na tento link, kde je to podrobne rozpísané.

Počas môjho štúdia psychológie a neskôr koučingu na inštitúte v Prahe, mi ostala v pamäti jedna myšlienka, s ktorou sa chcem s vami podeliť hneď na úvod. Podľa mňa vystihuje hlavnú podstatu koučovania. Dáva návod kedy si vybrať koučing na riešenie svojej situácie alebo ho použiť ako nástroj na dosahovanie svojich cieľov, či odhalenie a rozvoj svojho vlastného potenciálu. Hlavnou filozofiou koučovania je nachádzať ciele a cesty k nim. Po koučovaní treba siahnuť vtedy, a to je tá hlavná myšlienka koučovania, keď v danej situácií nemáte reálny návod na riešenie, ak neexistuje žiadna príručka. Asi už každý z Vás zažil situáciu, keď kvapkal vodovod. Na to existuje jeden jediný postup ako to opraviť. Vymeníte tesnenie a je to vyriešené.

Ale ako zvýšiť sebavedomie ?
Na to neexistuje všeobecný, jednoznačný, funkčný návod. Neexistuje všeobecný návod ako zvýšiť sebavedomie. Každému funguje niečo iné. Každý z nás potrebuje niečo iné aby zvýšil svoje sebavedomie.

A vtedy prichádza na rad “K O U Č I N G”.
Koučing Vám dáva priestor aby ste sa nachvíľu zastavili, stíšili, zamysleli sa samy nad sebou, nad svojim životom a objavili tie odpovede, ktoré Vám ukážu správny smer a posunú vpred. Odpovede, ktoré Vám otvoria nové obzory, možnosti. Môžete načerpať nové inšpirácie, obajviť stratenú motiváciu. Počas koučovania sa sústreďujeme na to, čo je pre Vás dôležité, v čom sa chcete zlepšiť, čo chcete dosiahnúť. Všetky odpovede na otázky prichádzajú z Vášho vnútra, pretože iba vy poznáte svoj život najlepšie a práve preto poznáte tie správne odpovede. Kouč je vaším sprievodcom pri vašom premýšľaní, aha momentoch, uvedomovaní si dôležitých súvislostí bez toho, aby Vám radil a dával návod na riešenie.

Kto spolupracuje s koučom ?
Ľudia vyhľadávajú kouča z rôznych dôvodov. Ak by som to povedala veľmi zjednodušene, každý kto chce osobnostne rásť a mať svoj život vo vlastných rukách. Každý, kto chce dosahovať lepšie výsledky, naučiť sa prijať úspech, získať viac času pre seba a rodinu, mať vyššie sebavedomie. Situácií je veľmi veľa. Kvôli čomu by ste vyhľadali kouča Vy osobne? Porozmýšľajte sami pre seba čo chcete zmeniť, čo Vám v živote nevyhovuje alebo naopak aké sú vaše sny a ciele.

A ako je možné, že koučing funguje ?
Existuje viacero dôvodov prečo koučing funguje. V priebehu koučovania si ľudia dovolia ísť za hranicu, ktorú by samy nikdy neprekročili. Tí, ktorí tú pomyslnú hranicu prekročia získavajú pre seba maximum a veci sa začnú meniť. Počas mojej praxe kouča som videla, že malé zmeny počas koučovania robia veľké zmeny v reálnom živote. Klienti začali riešiť mnohé situácie inak, po novom. Našli odvahu povedať “NIE” v rozhodujúcich otázkach, to im prinieslo väčšiu spokojnosť so sebou a získali väčší rešpekt. Vylepšili si vzťahy a atmosféra v práci aj rodine je kľudnejšia a pokojnejšia. To, čo je v koučovaní skutočne dôležité je, že človek uči sám seba svojim vlastným tempom. Netvrdím, že je to vždy jednoduché dosiahnúť takého výsledky. Klienti sa niekedy potrápia. Určite poznáte výrok: “Kde je vôľa – tam je cesta.” Pracuje sa v uvoľnenej príjemnej atmosfére. Tento proces je založený na dôvere medzi koučom a koučovaným, preto si treba vybrať kouča s ktorým si viete predstaviť rovnocenný, partnerský (pracovný) vzťah založený na dôvere. Verím, že teraz je omnoho jasnejšia podstata a myšlienka koučovania.

Koučing má svoju dlhú históriu
Je prepletená so športovým koučingom, manažérskymi cieľmi kompetenčného rozvoja aj niektorými prístupmi v psychoterapii ako je Ericsonovská hypnoterapia, či Krátka na riešenie zameraná terapia Steva de Shazera. Koučing, podobne ako psychoterapia, má svoje korene, má svoj vývoj, má svoje smery, má svoje celebrity. Koučing je schopný vstrebávať všetko, čo je použiteľné pre rozvoj a posun klienta smerom, ktorý chce a potrebuje. Koučing preberá, čo je použiteľné a funguje. V tomto článku poukážem na to ako má koučing v sebe principiálne zabudované aj rozvíjanie šťastia klienta. Ale najprv ešte trocha o koučingu. Koučing zaujímajú praktické zmeny v človeku – zmena myslenia, emočného prežívania a správania klienta tak, aby vedel zvládať situácie, na ktorých mu záleží. Kouč sa stará o viacero vecí:

Zameriava klienta na rozvojové ciele – kam sa chce dopracovať, čo chce lepšie vedieť zvládať, čo sa chce a potrebuje naučiť (kompetencie klienta).Prepája ich s výkonovými cieľmi klienta – toto chcem dokázať, takto chcem, aby to vyzeralo na konci zmeny – podporuje zmenu klienta od dobrého k lepšiemu.Smeruje klienta zo súčasnosti do budúcnosti.Využíva klientove zdroje k pozitívnej zmene.Pomáha mu preberať zodpovednosť za vykonanie zmeny.Využíva klientove silné stránky na zvládnutie zmeny.S klientom plánuje cestu k zmene – prvé, druhé aj všetky ďalšie kroky. Nejde iba o rozprávanie, ide o realizovanie plánu.A je toho oveľa viac.

Na čo chcem upozorniť ?
Koučing je často vnímaný ako pragmatický, vecný a na ciele orientovaný prístup. Niečo ako plánovanie cieľov a postupov v projekt manažmente, len s individuálnou asistenciou kouča. A na druhej strane je v nadpise spomínané šťastie. Šťastie je často vnímané ako niečo éterické, neuchopiteľné, náhodné. Niečo, čo veľmi nepodlieha vedomému vplyvu človeka. A keď, tak je to o duchovnej transformácii na „vyššej úrovni“. A pri pohľade na tieto dva (časté a dosť skreslené pohľady) na koučing aj šťastie by ste si mohli ľahko povedať, že tieto dve veci sú tak protikladné, že sa nedajú nijako spojiť. Omyl. Koučing a šťastie patria k sebe oveľa viac ako sa zdá! Keď sa pozriete s čím koučing pracuje, tak môžete vidieť, že jeho základné nástroje na podporu zmeny a prístup kouča ku klientovi a jeho témam, sú priamo prepojené s oblasťami, ktoré takisto zvyšujú aj ľudské šťastie.

Koučing je priamo prepojený so šťastím klienta
Pozitívna psychológia (psychológia šťastia) je oblasť aplikovanej psychológie, ktorá sa zameriava na vedecky overené postupy, ktoré pomáhajú zvyšovať úroveň ľudského šťastia a spokojnosti so životom. Koučing je metodický postup veľmi previazaný s princípmi, intervenciami a správaním kouča, ktorých cieľom je podporiť vnútorné schopnosti a zdroje klienta k želanej zmene. Veľmi zjednodušene pre stručnosť tohto článku: Koučing a psychológia šťastia sú v mnohých oblastiach priamo prepojené – vedieme človeka k tomu, aby čerpal z vlastných zdrojov schopností zmeniť sa k lepšiemu a tým mu zároveň pomáhame meniť sa k šťastnejšiemu.

KOUČING a ZVYŠOVANIE ŠŤASTIA
Čo chceš zmeniť ? Ako vyzerá výsledok ? Zvyšovanie kompetentnosti – som schopný veci riešiť.
Ako má vyzerať tvoja želaná budúcnosť ? Optimizmus – pozerám sa dopredu pozitívne, mám presvedčenie, že veci zvládnem.
Čo je pre teba dôležité ? Zmysluplnosť – chcem robiť na čom mi záleží.
Je toto naozaj to, čo chceš ? Kto to chce ? Sebaprijímanie – odlišujem očakávania a tlaky od mojich ozajstných hodnôt a potrieb.
Ako sa chceš k zmene dopracovať ?
Čo sa potrebuješ naučiť, aby si to zvládol? Sebarealizácia – učím sa, rozvíjam sa.
Ako to chceš zvládnuť ?
Čo sú zdroje tvojich schopností? Sebavedomie – sebauvedomovanie svojich schopností, silných aj slabých stránok.
Čím sa môžeš inšpirovať?
Čo podobného si v minulosti zvládol? Silné stránky – rozvinuté schopnosti klienta pomáhajúce ľahšie a efektívnejšie zvládať jeho situácie.
Ako budeš vedieť, že sa meníš, že nastáva tebou želaná zmena? Všímavosť, mindfulness – sebauvedomovanie, sebakontrola, a sebapríjímanie ako jedna z kľúčových ciest nielen k úspechu, ale aj ku šťastiu.
Aké kroky urobíš pre to, aby si sa dostal tam, kam chceš? Preberanie zodpovednosti za vplyv na dianie zvyšuje prežívanie kompetentnosti – chcem a viem mať veci pod kontrolou.
Ako sa cítiš ? Ako sa chceš cítiť ? Schopnosť pracovať s pozitívnymi aj negatívnymi emóciami.
Chcem byť v tomto lepší a zručnejší, chcem pomáhať sebe aj druhým. Dobré ciele – ciele, ktoré vedú k sebarozvoju a prospechu nielen klienta, ale aj jeho okolia.
Chcem vedieť lepšie reagovať, chcem vedieť zvládnuť seba v danej komunikácii… Dobré vzťahy – veľa koučingových tém sa točí okolo vylepšovania vzťahov klienta

 • KEDY SA TEDA ROZHODNÚŤ PRE KOUČING ?
  Koučing je vhodný hlavne vtedy, ak neexistuje reálny návod na riešenie vašej situácie. To znamená, že koučing je vhodný ak:
  chcete dosahovať svoje ciele jednoduchšie, ľahšie a rýchlejšie
  chcete urobiť zmenu a neviete ako
  chcete sa v niečom zlepšiť, dosiahnuť lepšie výsledky
  zlyhali doterajšie postupy
  chcete odhaliť svoj potenciál
  chcete odhaliť schopnosti, o ktorých ste doteraz nevedeli
  chcete jednoducho zmenu, lebo máte pocit, že ste v bludnom kruhu, stagnujete, ... a mnoho mnoho iného


koucing poradenstvo co je koucing